Przejdź do menu Przejdź do treści

Lider dostępności priorytetowych branż

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło wyniki 3 edycji konkursu Lider dostępności priorytetowych branż, który przeprowadzono w 2023 r. Celem konkursu jest wybranie oraz nagrodzenie najlepszych produktów i usług skierowanych do osób z niepełnosprawnościami i/lub wykluczonych społecznie oraz seniorów. Laureaci 3 edycji to:

  • I miejsce – TERMA Sp. z.o.o. za ławkę dostępną sensorycznie, która posiada ułatwienia dla osób o różnym poziomie sprawności, w tym także dla użytkowników wózków inwalidzkich.
  • II miejsce – Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG za aplikację na urządzenia przenośne AudioMovie, aplikację można stosować w kinach, telewizji oraz podczas festiwali filmowych. Udostępnia ona audiodeskrypcję (AD), czyli słowny opis obrazu przez lektora osobom z ubytkiem wzroku oraz audionapisy (AS) osobom z ubytkiem słuchu i wzroku lub cierpiącym na dysleksję.
  • III miejsce – MIRAcle Robert Biegański Małgorzata Bauer Sp. J. za stworzenie powiększalnika z dwoma ekranami i dwiema kamerami. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba słabowidząca może pracować w taki sam sposób i w niemal takim samym tempie jak osoba pełnosprawna. Rozwiązanie pozwala również uczęszczać osobie słabowidzącej do szkoły czy uczelni

Przyznano również 2 wyróżnienia dla:

  • P.T. Tanalski za samodzielne konstrukcje i aktywność na wielu wydarzeniach targowych
  • Instytutu Transportu Samochodowego za zgłoszenie 3 wniosków w konkursie dotyczących Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych, roweru dla osób z dysfunkcjami ruchu oraz proMOVE (wielofunkcyjna nasadka na sprzęt ortopedyczny dedykowany pieszym, poprawiająca komfort przemieszczania się osobom z problemami w poruszaniu się w różnych warunkach pogodowych).

Konkurs realizowany jest w ramach działania „Marka dostępności”, będącego elementem programu Dostępność Plus.